Styly Skandinávie aneb když detaily rozhodují

04.11.2016 | red. | Designéři

Setkali jste se už s tímto označením? Skandinávský styl... Skandinávie... Jezera, hory, příroda, zvěř. Je to jednoduché, čím více přírody, tím více klidu. Ten nám všem bezpochyby chybí. Ruku na srdce, kdo z nás všech by právě teď odmítl procházku horskou krajinou, kde svítí slunce, je zima, ale vám teplo.. A teď si představte, že to vše máte u vás doma.

Styly Skandinávie aneb když detaily rozhodují
Dánský styl 1
Dánský styl 2
Dánský styl 3
Dánský styl 4
Finský styl 1
Finský styl 2
Finský styl 3
Norský styl 1
Norský styl 2
Norský styl 3
Norský styl 4
Norský styl 5
Norský styl 6
Norský styl 7
Švédský styl 3
Švédský styl 1
Švédský styl 4
Švédský styl 1
Švédský styl 5

Je známo, že interiéry a vůbec architektura se odvíjí od potřeb lidí. V designu se také promítá i okolní krajina, to, na co jsou lidé v dané lokalitě zvyklí, bez čeho si svůj život nedokáží představit. Každý pak volí doplňky, barvy a dekorace. Podle těch my ostatní dokážeme přesně určit, kde člověk vlastně může žít. Ne nadarmo Egypťané mají své domovy vybaveny spíše teplými barvami, Řekové volí bílou a modrou barvu jako odraz moře a Indové jsou obklopeni těmi nejrůznějšími barvami - krásný příklad pestré škály koření.

 

A co sever? Jak to mají Norové? Dánové nebo Švédové? Co jsou jejich typické znaky stylu?


S universálním názvem skandinávský styl je to jednoduché - snaha je vždy o přírodní materiály, jednoduché, praktické… Interiéry musí být prostorné, vzdušné, čisté. Často se setkáme se starými zrekontruovanými věcmi, u kterých bychom ani nepoznaly jejich věk. Rozdíly v jednotlivých severských zemích jsou až nepatrné a pro oko laika jednoduše přehlédnutelné. Pojďme se ale podívat zblízka, které detaily rozhodnou, zda jste Fin nebo Švéd…


 

 

Dánsko

Že se černá a bílá perfektně doplňují, to je u dánského stylu na první pohled jasné. Častou podmínkou je právě podlaha v těchto barvách. Dánové nejsou složití, chtějí čistý design, bez zbytečně složitých detailů. Nábytek připomíná, nebo často dokonce pochází z retro doby 50 nebo 60 let. Pokud se rozhodnete pro dánský styl, je vhodné jej doplnit barvami, jako je antracitová, některé odstíny barev pastelových nebo tmavě šedá. Dřevěné doplňky nesmí chybět!

                  

 

 

Finsko

Země plná lesů, jezer a krásné přírody. Není se čemu divit, když ji vidíme všude kolem. Designéři z Finska se často nechávají inpiravat právě kouzelnou přírodou. Je skvělým vzorem. Nejen podlahy, ale také stropy pokládají Finové velmi světlým dřevem. Bílá barva je základem každého pokoje. Vzory květin nebo geometrických tvarů nepochybně patří do základní výbavy. Finové, narozdíl od svých sousedů, využívají více teplých barev, ikdyž jen v malém množství. Pro iluzi teplejšího interiéru jsou totiž ty nejlepší..

                                     

 

 

 

 

Švédsko

Kombinace nového se starým je naprosto typickou záležitostí Švédů. Pokoj v tomto stylu je naoko elegantní, stylový, a přitom velmi útulný. Velmi světlá šedá a modrá společně s bílou vytváří právě tu útulnost, kterou si každý ihned zamiluje. Všimněte si, že nikde nechybí přírodní materiály, jako jsou dřevo, kámen, kov nebo různé druhy kožešin. Mnohem častěji se zde setkáte také s výrobky z rodné firmy Ikea, nicméně originální domácí nábytek je něco jiného, co si budeme povídat..

Švédský styl 1

Norsko

Styl podobný finskému, vyznačující se typickou modrou barvou v kombinaci s bílou. Rustikální nábytek připomíná každodenní vesnický život. Samozřejmě jsou zde používány materiály, jako dřevo. To bývá velmi často skryto pod vrstvou bílé barvy, která právě dodává pocit, že jste v čistém a přitom už nějaký ten týden využívaném prostoru. Vítejte v Norsku!

                                      

Jak jste už četli, k nejvýznamnější značce skandinávského stylu je samozřejmě světoznámá Ikea. Nicméně nazmar nepřichází ani značky jako Muuto, Jørgensen, Blå Station, Marimekko a další.

 


Nadčasové, moderní a stylové - takové jsou všechny čtyři. Každý má něco do sebe a určitě si i Vy vyberete alespoň jeden z nich. Jak se může zdát, zařizování bytu podle těchto předloh nemusí být uplně levná záležitost. Opak je pravdou, při restauraci starého nábytku můžete až koukat, kolik ušetříte. Tento design určitě není pro každého, nicméně vypadá velmi luxusně… Stačí jen kapka odvahy.

Tereza Věntusová 

 

Inspirace: skandinávské styly, obrázky, obrázky

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Hledáte nábytek na míru? Vyrobí vám ho truhlář, kvalitně a levněji!

Hledáte nábytek na míru? Vyrobí vám ho truhlář, kvalitně a levněji!

Pokud hledáte nábytek na míru, pak můžete v naději...

16.10.2011

Celý článek

Nadstandardní kuchyň za cenu standardu?

Nadstandardní kuchyň za cenu standardu?

Malé kuchyňské studio má nesporně celou řadu...

17.10.2011

Celý článek

Kuchyň šitá na míru není luxus

Kuchyň šitá na míru není luxus

Uvažujete o nové kuchyni? Má to být kuchyň šitá...

16.10.2011

Celý článek

Luxusní bydlení na Manhattanu

Luxusní bydlení na Manhattanu

Zveme vás na návštěvu luxusního bytu na jedné z...

21.11.2011

Celý článek

6 způsobů jak dokonale uspořádat knihovnu

6 způsobů jak dokonale uspořádat knihovnu

Otevřené police nejsou jen záležitostí kuchyní,...

23.11.2015

Celý článek

Kalendář