Bydlení v krásném, levném a ekologickém domě

16.11.2011 | red. | Inspirace

Uvažujete o levném, ekologickém a krásném bydlení ve vlastním domě? A má být váš dům originálním obrazem vaší osobnosti? Zvažte dřevostavbu, která nemusí nutně vypadat jako srub nebo rustikální venkovské stavení. Pokud se rozhodnete pro dům ze dřeva, tak jednak ušetříte peníze a navíc se zachováte ekologicky.

Bydlení v krásném, levném a ekologickém domě
Dům vyniká svým moderním pojetím a zároveň působí velmi tradičně.
Zcela dominantním materiálem interiéru je dřevo.
Kámen jako materiál pracovní desky kuchyně splývá s přírodní povahou dřeva
Dřevěná je i příjemná terasa.
K osvětlení interiéru přispívá i stropní okno.
Monolit kuchyňského bloku nabízí i příjemný venkovní a vnitřní krb.
Kuchyň je jednoduchá, funkční a je součástí otevřeného prostoru.

Když se mluví o ekologickém bydlení, o ekologickém chování a ekologických aktivitách, tak si většinou lidé představují péči o přírodu nebo obecně péči o životní prostřední. Je mnoho různých způsobů, jak se chovat ekologicky a běžný člověk může nejen třídit odpad, ale hlavně může ekologicky nakupovat a nepořizovat si např. potraviny, oblečení nebo třeba právě rodinný dům od těch firem, které významným způsobem přispívají k likvidaci zmíněného životního prostředí. Ekologie není terorizmus, jak se nás snaží někteří ekologičtí aktivisté či politici přesvědčit. Ekologické chování je chování odpovědné, racionální a sebezáchovné. Když zmoknete a na oblečení vám zůstanou podivné fleky po špinavých dešťových kapkách, neznepokojí vás to?

Ekologický dům či ekologické bydlení není tzv. „alternativním“ bydlením v domě ekologických teroristů. V okolních zemích Evropy a většinového zbytku světa se ekologické parametry staly běžným kritériem i podmínkou pro bytovou výstavbu, podobně jako pohodlí, bezpečí a uživatelský komfort.

TIP: Prohlédněte si fotografie domu postaveného holandskými architekty Onix Architects. Jedná se o velmi moderní stavbu vynikající svými estetickými a uživatelskými vlastnosti. Dům je koncipován jako víkendové obydlí, ale může sloužit i pro celoroční bydlení.

TIP: Všimněte si, že v podstatě jediným materiálem je zde dřevo. A dřevo je materiálem i samotného domu, jehož exteriér tak přesvědčivě komunikuje s interiérem. Interiér pak vypadá velmi vzdušně, klidně a vyrovnaně. V kuchyni je jako pracovní deska použitý kámen, tedy opět přírodní materiál.

Bydlení v krásném, levném a ekologickém domě je…

krásné díky kráse samotného dřeva a harmonického vztahu s přírodním exteriérem domu. Architekti z firmy Onix Architects pracovali s tradičním materiálem, ale vytvořili velmi moderní bydlení.

levné, protože samotná dřevostavba bývá levnější než tradiční zděná. A levnější je hlavně provoz, neboť je-li stavba adekvátně zateplená, k čemuž dřevo napomáhá, tak se náklady na vytápění mohou snížit až o 90 %. Pak už se jedná o plně tzv. pasivní dům.

…ekologické následkem využívání dřeva jako stavebního materiálu, který je obnovitelným zdrojem. Strom je možné na rozdíl od betonu nebo písku zasadit a čekat, než vyroste. A pak je možné postavit dům z prken a dřevěných trámů.

TIP: Dřevostavbu vám nemusí stavět jenom velká zavedená firma. Najděte si svého architekta, nechte si dům tzv. ušít na míru, truhlář dodá prkna a trámy a stavební inženýr či onen váš architekt pak bude dozorovat stavbu. Výsledkem budou snížené pořizovací náklady domu, který navíc bude skutečně odpovídat vašim potřebám, a vy se nebude muset podřizovat nabídce z katalogů stavebních společností.

TIP: Ptejte se v Poradně našich odborníků, co si myslí o dřevostavbách. Stačí do Poradny vložit dotaz. Vybrané odpovědi budeme publikovat.

Red.
Foto: Onix Architects

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Nadstandardní kuchyň za cenu standardu?

Nadstandardní kuchyň za cenu standardu?

Malé kuchyňské studio má nesporně celou řadu...

17.10.2011

Celý článek

Tip pro vaší kuchyň a jídelní stůl

Tip pro vaší kuchyň a jídelní stůl

Láká vás představa nové kuchyně? Budete...

03.11.2011

Celý článek

Zimní zahrady – trendy a typy

Zimní zahrady – trendy a typy

I když samotný název evokuje spíše prostor,...

28.01.2016

Celý článek

Jak rychle a bez problémů zkrášlit bydlení?

Jak rychle a bez problémů zkrášlit bydlení?

Připadá vám vaše bydlení „nudné“? Máte chuť...

09.11.2011

Celý článek

Kvalitní kuchyň za rozumnou cenu

Kvalitní kuchyň za rozumnou cenu

Firma Kuchyňské studio RENA patří mezi ty...

16.10.2011

Celý článek

Kalendář