Inspirace z Londýna pro vaši obytnou kuchyň

03.10.2011 | red. | Inspirace

Řešíte své nové nebo stávající bydlení? Potřebujete inspiraci? Zveme vás na návštěvu do exkluzivního londýnského bytu, kde jeho obyvatelé žijí v jedné velké místnosti a ta je zároveň kuchyní, jídelnou i obývacím pokojem. Na tom už dnes sice není nic výjimečného, ale pokud se podíváte na to, jak jednoduše a zároveň s jakým efektem byl tento byt vytvořen, tak pak už to výjimečné je. Nechte se inspirovat. Využijete to pak při řešení vlastní obytné kuchyně.

Inspirace z Londýna pro vaši obytnou kuchyň

Co je nejdůležitější místnost v bytě? Každý dotazovaný pravděpodobně odpoví jinak, ale většinou se v odpovědích budou střídat místnosti jako obývací pokoj či ložnice a možná se někomu podaří přiblížit se k podstatě problému a vysloví slovo „kuchyně“. Ale ani to nebude přesné, protože pravda leží někde trochu jinde.

Inspirace z minulosti pro vaši obytnou kuchyň

Půjdeme-li proti proudu času, pak můžeme sledovat, jak se z bytů a domů s početnými místnostmi a salonky postupně stávají mnohem jednodušší obydlí, jejichž dispozice se nakonec ustálí do podoby jedné hlavní obytné místnosti. Tato místnost sloužila jako kuchyň vybavená hliněnou či kachlovou pecí, současně v ní stál jídelní stůl a u něj se scházela rodina. V lepších případech pak v místnosti byl ještě nějaký sedací nábytek, jehož užívání už mělo kvalitu jen a pouze odpočinku a nicnedělání. U movitějších lidí se objevovala ještě jedna malá místnost sloužící jako primárně rodičovská ložnice. Většinou ale všichni spali ve zmíněné jedné velké místnosti. Jádrem obytného interiéru, onou nejdůležitější místností, kterou si člověk zařídil ve svém prvním obydlí, je tedy opravdu něco mezi obývacím pokojem a kuchyní s přistýlkou. Tímto tradičním způsobem řešení interiéru se nechala inspirovat architektka a designérka Chiara Ferrari. Vytvořila interiér londýnského bytu, jehož centrem je právě taková jedna velká místnost.

Inspirace ze zcela současného Londýna pro vaši obytnou kuchyň

Celá místnost je složená ze tří oblastí a každá slouží něčemu jinému. Jedna oblast je oblast kuchyně, druhá je oblast jídelny a třetí je oblast obývacího pokoje. Základní otázkou tedy je, jak všechny prvky v místnosti sladit a jak dosáhnout přesvědčivého efektu, který je opakem situace popisované slovy „každý pes jiná ves“. Odpovědi na tyto otázky jsou ale až překvapivě jednoduché. Pamatujete si ze základní školy na učení o zlomcích a na pojem „společný jmenovatel“? V tom to všechno vězí!
A takové společné jmenovatele jsou zde jen tři. Nabízíme vám je jako tři tipy:

Tři tipy, tři inspirace pro obytnou kuchyň

1. Místnost má jednotnou podlahovou krytinu, která je světlá a díky své barvě je velmi nenápadná. Jednoduchá, prostá a jednolitá podlahovina je prvním jednotícím prvkem místnosti. Zkuste to také tak.

2. Stejně, jako je jednolitá podlaha, jsou i stěny v jedné barvě a znovu je to jednoduchá bílá barva, žádné vzory ani změny odstínů. Nic, jen jednoduše bílé stěny, které obklopují kuchyň, jídelnu i obývák zároveň. Pamatujte, že méně bývá více.

3. Všechen nábytek je moderní, což je další a třetí důležitý jednotící prvek. Zároveň ale nábytek není od jednoho designéra a dokonce není v jednom slohu. Jeho různorodost je záměrná a působí jako dynamický prvek a místnost oživuje. Oživovat a zútulňovat nemusíte jen rozvěšením obrázků na stěnách.

Red.
Foto Contemporist

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

TIP pro praktickou a krásnou kuchyň

TIP pro praktickou a krásnou kuchyň

Při řešení vlastního bydlení jste se jistě již...

17.11.2011

Celý článek

Nadstandardní kuchyň za cenu standardu?

Nadstandardní kuchyň za cenu standardu?

Malé kuchyňské studio má nesporně celou řadu...

17.10.2011

Celý článek

Navštivte kuchyň ve věži a naučte se rozumět designu

Navštivte kuchyň ve věži a naučte se rozumět designu

Jak se bydlí ve věži? Pojďte se podívat a...

16.10.2011

Celý článek

Alena Křištofová

Alena Křištofová

Ráda tvořím harmonické interiéry. Místa, kde je...

19.10.2011

Celý článek

Hledáte nábytek s tradicí? Tradiční nábytek?

Hledáte nábytek s tradicí? Tradiční nábytek?

Firma „VÁGNER – výroba nábytku“ působí na...

16.10.2011

Celý článek

Kalendář