Kuchyň budoucnosti

06.10.2011 | red. | Inspirace

Jak bude vypadat kuchyň budoucnosti? A jak je taková budoucnost daleko? Zveme vás na návštěvu kuchyně „Z-Island“ přední světové architektky Zahy Hadid. Uvidíte, že budoucnost je více než blízko a že je inspirativní i pro naši přítomnost. Jaký je rozdíl mezi budoucností a přítomností? Mimochodem, plánujete novou kuchyň?

Kuchyň budoucnosti

Hovoří-li se o budoucnosti, pak se tím míní to, co ještě není, ale co by mohlo být. Kuchyň „Z-Island“ ale existuje a funguje a vyjadřovat se o ní jako o futuristické kuchyni je možné jen s ohledem na podobu těch kuchyní, které jsou v naší přítomnosti běžně nabízené. Nejsou ty „dnešní“ kuchyně už dávno „včerejší“? Jak dlouho trvá, než se z budoucnosti stane přítomnost?

Kuchyň Z-Island

Zaha Hadid patří mezi nejvýraznější světové architekty současnosti a její tvorba byla mnohokrát oceněna odbornou veřejností. Je první ženou, která obdržela prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu vnímanou jako „Nobelova cena pro architekty“. A protože cenu dostala v roce 2004, tak byla také do té doby nejmladším architektem, který toto ocenění získal.

Její kuchyň Z-Island je ve své podstatě zcela obyčejnou kuchyní, která se od zmíněné dnešní produkce liší vlastně pouze tím, že je připravená na požadavky ergonomie velmi blízké budoucnosti. S tím souvisí i ony podivně nepravidelné tvary, o kterých odborníci hovoří jako o „organickém“ tvarosloví. Prohlédněte si přiloženou fotogalerii. Napadne vás, z čeho je kuchyň budoucnosti vyrobena? Je to snadná otázka. Není to žádný futuristický materiál, ale úplně obyčejný umělý kámen (corian), který už více než 15 let nabízí dosud málo využívané a takřka nekonečné možnosti tvarování.

V čem je „kuchyň budoucnosti“ inspirativní pro současnost?

Všimněte si, že kuchyň má jen jeden komunikační modul, jednu obrazovku, na které kuchař vidí informace o teplotách, o době vaření, o stavu nádobí v myčce atd. Není tedy nutné těkat očima z jedné strany na druhou a dávat si pak informace do souvislostí. Zde je vše v jedné pohledové linii, všechny informace máte před sebou jako na displeji svého mobilního telefonu. Stačí pak projevit svou vůli a dotykem obrazovky upravit např. teplotu v pečicí troubě.

TIP: Až si půjdete nechat navrhnout novou kuchyň, tak se ptejte, proč je např. varné centrum či pečicí trouba umístěna tam, kam ji navrhují? Proč je trouba právě tady? Na takovou otázku musí existovat odpověď a ta odpověď musí být o ergonomii, o uživatelském komfortu, o vašem životním stylu a o vašem způsobu vaření.

Všimněte si, že kuchyň je navržena jako dva bloky a to tak, aby člověk, který stojí mezi nimi, mohl jen pouhým pootočením kolem své vlastní osy dosáhnout na většinu pracovní plochy kuchyně. Není tedy nutné např. přecházet z jedné strany na druhou nebo dělat jiné zbytečné pohyby, úkroky, úklony, předklony, stoupání si na špičky atd. Vše by mělo být maximálně dostupné s minimem nutných úkonů.

TIP: Ptejte se v kuchyňském studiu, nakolik při návrhu vaší budoucí kuchyně zohlednili např. vaši tělesnou výšku. Ptejte se, proč je výška pracovní desky právě taková, jakou navrhují. To samé platí o výšce horních skříněk.

Red.
Foto zaha-hadid.com, Courtesy of DuPont Corian

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Styly Skandinávie aneb když detaily rozhodují

Styly Skandinávie aneb když detaily rozhodují

Setkali jste se už s tímto označením?...

03.11.2016

Celý článek

Jak sladit barvy v kuchyni?

Jak sladit barvy v kuchyni?

Dotaz čtenářky: "Dobrý den, chtěla bych Vás moc...

08.02.2012

Celý článek

Má být vaše kuchyň smyslná? A vy? Jste „chic“?

Má být vaše kuchyň smyslná? A vy? Jste „chic“?

Přemýšlíte někdy zcela svobodomyslně a bez ohledu...

23.11.2011

Celý článek

Exkluzivní kuchyň nemusí být nutně drahá

Exkluzivní kuchyň nemusí být nutně drahá

Co očekáváte od své kuchyně? Má být praktická,...

24.11.2011

Celý článek

Kalendář