Podle čeho vybíráte barvu kuchyně?

25.11.2011 | red. | Inspirace

Jakou barvu by měla mít vaše kuchyň? Podle čeho si vybíráte? Možná stojí za úvahu vybrat takovou barvu, která jednoznačně stimuluje vaše chuťové buňky. Jedná se přece o barvu kuchyně a tam se vaří a pracuje s chutěmi. Víte, jak „chutná“ růžová barva? Máte vůči růžové barvě výhrady?

Podle čeho vybíráte barvu kuchyně?
Je tato kuchyň dětinská?
Nakolik je odmítání růžové barvy předsudek a nakolik je to opravdu nevhodná barva pro kuchyň?
Vybírat barvu kuchyně podle barev s jasnou „chutí“ je jistě jedna z legitimních metod.
Růžová barva podněcuje naši chuťovou představivost.
Jakou „chuť“ má růžová barva?
Dokážete při kontaktu s růžovou barvou zapomenout na panenku Barbie?
Ve většině případů v nás růžová barva vyvolává asociace se sladkou chutí.
Růžová kuchyň není módním výstřelkem současnosti a byla oblíbená např. v 60. letech.

Kdo říká, že kuchyň nemůže být růžová? Vůči barvám se mnohdy chováme velmi předpojatě a podléháme předsudkům. Říkáme, že černá kuchyň je morbidní, modrá kuchyň je studená a růžová kuchyň je pro panenky, děti nebo homosexuály. Zkuste se těchto klišé zbavit. Při výzkumu fungování barev se navíc ukazuje, že různé kultury a etnika reagují na barvy často velmi odlišně. Přesto je ale možné vypozorovat určitou shodu napříč všemi lidmi světa. Zajímá vás, k jakému výsledku vědci došli při zkoumání růžové barvy?

TIP: Řekněte sami sobě zcela upřímně, co pro vás růžová barva znamená a zapomeňte přitom na panenku Barbie. Není to tak, že růžová je barvou, která má zcela jednoznačně svoji „chuť“? A pokud ano, pak jakou? Jak „chutná“ růžová barva? Podle čeho vybíráte barvu kuchyně?

Pokud budeme uvažovat o růžové barvě jako o barvě, která v nás vyvolává asociace různých chutí, pak se naše myšlenky budou velmi hezky ubírat směrem tam, kam je potřeba, a tedy do kuchyně. Kde jinde se pracuje s chutěmi a vůněmi? Existuje nějaká jiná místnost v bytě, která by měla něco společného s chutí?

Jak chutná růžová barva?

Chuť růžové barvy je daná asociacemi, které v nás vyvolává. A nečastější „růžové chutě“ jsou chutě sladké. Jsou to krémy, želatina, marcipán, ale také vůně růží. Pohled na svět pomocí pověstných „růžových brýlí“ je také sladký, bezstarostný a jakoby ležící v měkké nadýchané vatě. Růžová barva má velmi silný vliv na naši chuťovou představivost, čímž jakoby si říkala o to, aby se stala barvou kuchyně či jídelny. Kde jinde by měl být člověk stimulován k chuťovým počitkům?

Tip: Zbavte se stereotypů, a pokud se vám líbí růžová barva, tak se pro ni rozhodněte. Růžová kuchyň nemusí být dětinskou či ztřeštěnou kuchyní. Podívejte se do galerie fotografií. Jsou vyfocené kuchyně pubertální, nebo zcela dospělé?

Volit barvu kuchyněpodle toho, zda dané barvy stimulují či nestimulují naše vnímání chutí, je jedna z přesvědčivých metod. A rozhodně je to metoda správná a má logiku. Chutě jsou jednoznačně spojené s vařením, proti tomu se nedá nic namítnout. Na druhou stanu, pokud nemáte rádi třeba právě růžovou barvu, tak se do ničeho nesmíte nechat nutit. Nakonec ani v případě kuchyně nejde jen a pouze o chutě a při vstupu do kuchyně by se mělo uspokojit i vaše oko a vaše estetické cítění. A jeli „sladká“ růžová něčím, co vám „kysne“ v ústech, tak to prostě není vaše barva.

TIP: Zeptejte se svých kolegů na jejich oblibu růžové barvy. Anebo zkuste jako mnozí ostatní položit dotaz našemu odborníkovi v Poradně.

Red.
Foto: archiv redakce

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Řešíte jídelní kout v malé kuchyni?

Řešíte jídelní kout v malé kuchyni?

Zkuste z vaší malé kuchyně udělat kuchyň s...

16.10.2011

Celý článek

Exkluzivní kuchyň nemusí být nutně drahá

Exkluzivní kuchyň nemusí být nutně drahá

Co očekáváte od své kuchyně? Má být praktická,...

24.11.2011

Celý článek

Malá kuchyň do opravdu malého bytu

Malá kuchyň do opravdu malého bytu

Problémy s nedostatkem prostoru se dají vyřešit...

24.11.2011

Celý článek

Hledáte nábytek na míru? Vyrobí vám ho truhlář, kvalitně a levněji!

Hledáte nábytek na míru? Vyrobí vám ho truhlář, kvalitně a levněji!

Pokud hledáte nábytek na míru, pak můžete v naději...

16.10.2011

Celý článek

Podle čeho vybíráte barvu kuchyně?

Podle čeho vybíráte barvu kuchyně?

Jakou barvu by měla mít vaše kuchyň? Podle čeho si...

23.11.2011

Celý článek

Kalendář