Kuchyň šitá na míru není luxus

20.09.2011 | red. | Reportáž

Uvažujete o nové kuchyni? Má to být kuchyň šitá na míru? Pak budete potřebovat inspiraci a užitečné informace. Přijměte proto pozvání na návštěvu do jednoho ostravského bytu, kde před nedávnem řešili stejné problémy. Mimo jiné uvidíte, že příslib lákavého „individuálního přístupu k zákazníkovi“ mohou jednotlivá kuchyňská studia naplňovat různě a že se v jednom případě jedná o automatickou věc, a v případě druhém pak spíše o prázdný reklamní slogan. S designérem Tomášem Věntusem ze studia MAXIM DESIGN si budeme povídat o realizaci kuchyně, na jejíž prohlídku vás nyní zveme.

Kuchyň šitá na míru není luxus

Kuchyň, kterou jste pro svého klienta navrhoval, vypadá na první pohled velmi atypicky a chcete-li, pak i exkluzivně či výjimečně. Byla i její realizace něčím výjimečná?

Každá naše zakázka je ve své podstatě „výjimečný originál“, od toho jsme interiérové studio a designéři, a ne továrna, kde mechanicky pracují bezduché stroje. Ano, kuchyň, na kterou se díváme, je opravdu tzv. kuchyň šitá na míru a byla výjimečná v množství atypových prvků. Zákaznice navštívila nejdříve jedno ostravské studio a pak přišla k nám s tím, že v Ostravě jí nejsou schopni naslouchat, ani vyhovět. Jméno toho studia ale neprozradím…

Klient měl tedy nějaké konkrétní přání a hledal někoho, kdo by mu je mohl splnit? Jak se o vás vlastně dozvěděl?

Klientovi jsme byli doporučeni, což je kladná reference a ta je tou nejlepší reklamou. A zároveň je pravdou, že zákazník měl opravdu zcela konkrétní představy o detailech určitých prvků. Jednalo se hlavně o úchytková madla, která měla být zafrézovaná nejen v čelních či bočních plochách, ale i v rozích a měla tvořit lemující linii celé kuchyně.

V tom byl onen problém, který se v ostravském studiu nepodařilo vyřešit? Takovou „kuchyň na míru“ nebyly schopni či ochotni navrhnout a vyrobit?

Ano, ale není možné říct, že se jim to nepodařilo vyřešit. Oni to prostě řešit nechtěli a taková je bohužel zaběhnutá praxe. Ve studiu vám ukáží katalog a řeknou vám, že si z něj můžete vybrat, anebo že si můžete přát tzv. „individuální“ řešení, tedy onu „kuchyň na míru“. Ve skutečnosti vám ale znovu nabízejí jen to, co zvládne jejich sériová výroba. Anebo vám nabídnou opravdové individuální řešení, skutečný atyp, které si pak ale také nechají královsky zaplatit. Atypové řešení je zkrátka totéž co luxusní řešení. A právě v tom se chceme odlišovat od ostatních firem. Děláme atypy a přitom se snažíme držet cenu dole. Prostě nepoužíváme slovo „atyp“ jako záminku na předražování zakázky. Jsme designéři, ne obchodníci snažící se plnit tabulky finančních objemů. Chceme dělat maximum kvality za maximálně příznivé náklady.

Proto se jmenujete „MAXIM DESIGN“?

I proto. Ale tím maximem či maximálností je míněna hlavně míra servisu a otevřenost ke klientovi, ať už v rámci tvorby reálných, a nikoliv přemrštěných cen, nebo v případě samotného přístupu k zákazníkovi, k jeho potřebám, k jeho možnostem či stylu. Ve všech těchto oblastech je pak pro nás směrodatným heslem „ochota“. Ochota věci dělat bez kompromisů a ochota hledat cesty, jak toho dosáhnout bez zbytečného navyšování ceny… nic víc, respektive nic méně.

A v čem je právě tato kuchyň „maximální“ či výjimečná?

Když se na ni podíváte, tak na první pohled – jak jste sám říkal – vypadá skutečně exkluzivně. A exkluzivní opravdu je, ale nikoliv cenou nebo značkou, ale v tom, že je to kuchyň šitá na míru našemu zákazníkovi. Konkrétně si můžete např. všimnout rozdílné svítivosti použitých bodových světel v různých částech kuchyně. Ta světla jsou navržená tak, aby osvětlovala a neoslňovala, aby zohledňovala výšku postavy klienta, stejně jako nutnost dobře vidět např. při přípravě rybích pokrmů, ve který je spousta malých nebezpečných kostí…

Prozradíte nám, jaké náklady si taková kuchyň vyžádala? Co na ní bylo nejdražší?

Samotný nábytek představoval částku 200 000 Kč bez DPH. Důležitý je přitom fakt, že na nábytku není fólie nebo lamino, ale oboustranný lak v celkem pěti vrstvách a ve vysokém lesku. Už to samo o sobě je nestandardní řešení.

Významnou položkou byla také akrylátová pracovní deska Hanex, která představovala částku cca 100 000 Kč. Nakonec dřez s baterií s krájecí deskou, což je řešení opět dražší než klasické nerezové, a vyžádalo si cca 40 000 Kč. Dále je tu celá řada doplňků, od osvětlení až ke speciálnímu řešení vnitřních zásuvek včetně zásuvek anglických nacházejících se za kontejnerem. To vše mělo vliv na cenu, kterou jsme se ale snažili držet co nejníže.

Podařilo se nám také za skvělých podmínek zajistit spotřebiče Siemens, a tak kompletní vybavení výrazně nepřesáhlo 100 000 Kč. V této částce ale není zahrnuta myčka, kterou jsme na klientovo přání vzali z jeho předcházející kuchyně a pouze ji nově zakomponovali.

To zní více než velmi příznivě. Jaká byla tedy koncová cena?

Ano, tato tzv. kuchyň na míru si vyžádala celkem cca 470 000 Kč vč. dopravy a montáže.

To musel být zákazník příjemně překvapený, kuchyň vypadá mnohem dráž. Jak jste spolu komunikovali a jak zakázka probíhala?

Máte pravdu, zákazník spokojený byl. Byli jsme spolu v osobním kontaktu, probírali jsme spolu veškerá možná řešení i varianty a naše role byly v podstatě jasně dané. Zákazník říkal, co chce, a my jsme říkali, jak je toho možné dosáhnout. Klient měl od počátku jasnou představu o tom, jak má jeho kuchyň vypadat, což jsme respektovali a upravili jsme jen některé detaily tak, abychom dosáhli maximálního využití materiálu a místa. A takovým způsobem jsme se posouvali od prvního seznámení se se zakázkou až k okamžiku předání hotového díla.

Kolik zákazník zaplatil za váš návrh?

Bude vám to znít možná zvláštně, ale návrh byl zcela zdarma, což neznamená, že jsme si cenu za návrh dodatečně nepřipočítali k ceně kuchyně. Návrh byl prostě zdarma.

Jak byla realizace časově náročná?

Samotná výroba kuchyně trvala osm týdnů. Realizace, tedy montáž v bytě klienta, proběhla pak ve dvou kolech a vyžádala si celkem čtyři dny.

Je to standardní doba realizace?

Ano.

Na závěr už jen poslední otázka: podle čeho by si měl zákazník vybrat firmu, od které si pak nechá vyrobit novou „kuchyň na míru“ ?

Myslím, že je to prosté. Zákazník by se při jednání o nové kuchyni neměl cítit jako ten, kterému se firma snaží vnutit své představy nebo prodat své „skladové zásoby“. Zákazník je naopak tím, kdo si něco přeje a firma je tu od toho, aby se mu snažila ta přání vyplnit a případně je v duchu vlastních zkušeností a odborné erudice korigovala. A důležité je zmíněná „snaha“, chcete-li pak ona klíčová „ochota“.

Děkujeme Vám za rozhovor.

Red.
Foto: Maxim design

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Jak ideálně spojit  kuchyň s obývacím pokojem?

Jak ideálně spojit kuchyň s obývacím pokojem?

Spojení obývacího pokoje a kuchyně je velmi...

09.10.2011

Celý článek

Kdo si sbeerá, nezlobí aneb Porubě palec nahoru

Kdo si sbeerá, nezlobí aneb Porubě palec nahoru

Bylo nám ctí navštívit nedávno nově otevřenou...

28.02.2019

Celý článek

Chcete opravdu originální bydlení?

Chcete opravdu originální bydlení?

Nechcete žít v konvenčním interiéru? Toužíte po...

03.11.2011

Celý článek

TIP pro elegantní bydlení, žádné rozpaky s výběrem nábytku

TIP pro elegantní bydlení, žádné rozpaky s výběrem nábytku

Existuje několik snadných metod, jak si zařídit...

12.12.2011

Celý článek

Ing. arch. Hana Liškutínová

Ing. arch. Hana Liškutínová

INTERIÉRY – jednoduché, funkční, útulné –...

24.10.2011

Celý článek

Kalendář