Mincovna - unikát mezi kavárnami

11.10.2016 | red. Tereza Věntusová | Reportáž

Kávu milujeme. Všichni. Dokonce neznám člověka, kdo by dopoledním šálkem kávy pohrdal. Přitom najít pěknou kavárnu s příjemnou atmosférou, spolehlivou obsluhou a navíc s perfektní kávou je v dnešní době občas těžký oříšek. Navíc ve městě, jako je Opava, kde už každý svou jednu oblíbenou má.. I přesto si Mincovna získala svou přízeň.

Pojďme se společně podívat, jak vůbec vznikala a proč právě takto…

Mincovna - unikát mezi kavárnami
Příjemná večerní atmosféra...

Je stylová, moderní, s čistým a jednoduchým designem. Café restaurant Mincovna přivítá své příchozí klienty svou příjemnou atmosférou. Kombinace barev je naoko tak příjemná. Dominantou celého prostoru jsou velká francouzská okna, která dovolují světlu vejít dále. Krása pohledět. Tak prosvětlený interiér se mi už delší dobu nepodařilo spatřit. Autorem projektu je zkušený designer a podnikatel Radim Věntus.


Proč jste zvolil zrovna bílou barvu podtrhnutou podtóny zlaté? Jaký význam mají tyto barvy v interiéru?

Bílá symbolizuje čistotu. Zlatá barva se váže na ražbu zlatých mincí. Používáme tzv. monochromatické schema - tzn. různé tóny stejného odstínu. Vanilková na zdi = zmrzlina, čokoládově hnědá na dveřích toalet, a to hned ve dvou odstínech mléčné a hořké čokolády, barva kávové sedliny na paravanech a zázemí baru, na podlaze pak obohacena o zlatavé tóny koňaku a whisky.


Co vytváří tak příjemnou atmosféru?

Jsou dva módy.

První - denní, který skrze nasvětlený strop, vyšší světelnou intenzitu a vyšší teplotu chromatičnosti světla stimuluje psychickou aktivitu - optimální pro radostnou snídani.

Druhý - na večer se zatáhnou závěsy, světla se ztlumí a osvětlení stropu se úplně vypne - pro vnímaní hostů se tak otevírá prostor tlumeně nasvětlený, s převahou teplejšího světla, které stimuluje produkci serotoninu, což je hormon uvolnění, klidu a štěstí.Proč jsou v prostoru zvolené netypické tvary?

Celý prostor je hodně komplikovaný a pro sjednocení bylo nutné využít kruhovou linii, která je výrazem harmonického spojení. Otevřený prostor přes prodloužená okna odhaluje siluety ocelí opláštěných sloupů, které jsou hlavními nosnými prvky celé stavby.

 

Jak jste přišel k motivu koruny, mince a názvu Mincovna?

K tomu něco z historie... Před dávnými časy, v roce 1269, za vlády Přemysla Otakara II., vznikla v Opavě mincovna,  kde se původně razily brakteáty - stříbrné mince knoflíkového tvaru. Jelikož byla tehdy mincovní produkce opravdu velká, musela být roku 1300 přenesena až do Kutné Hory. Po mnohaletých úpravách a přeměnách ražby opavských krejcarů na dukáty byla budova Mincovny i hotel U Zlaté koruny zničen při dobývání Opavy v roce 1945.

V roce 1985 zde vznikl nový hotel Kamyšin - dílo architektů Jana Kováře a Jiřího Horáka. Hotel byl pojmenován podle partnerského sovětského města. V roce 1994 jej současný majitel Miloslav Pouba přejmenoval na hotel Koruna a od roku 2016 je součástí hotelu i Café restaurant Mincovna, kde můžete vidět vyobrazení tehdejších opavských krejcarů, které se promítají nejen na stěnách restaurace.


Kde všude můžeme motiv mincí v Mincovně vidět?

Motiv se opakuje na tělese baru, ve freskách na zdech a také formou záměrně neúplného textu na obkladových dlaždicích v sociálním zázemí.

 


Co Vás přimělo k tomu vytvořit v Opavě místo pro setkávání?

Něco takového tu nebylo. Chyběla mi atmosféra tradiční Národní kavárny - krásných prostor ve stylu 30 let, s velkými okny na ulici, kde člověk může vnímat jarní kapky deště, v létě proplétajícící se paprsky mezi tvářemi náhodně kolemjdoucích chodců, na podzim poletující zlatavé listí a v zimě pak sněhové vločky…


Jak znělo původní zadání?

  • skvělé místo na obchodní schůzku
  • služba pro hotelové hosty - snídaně, café, obědy, večeře,
  • luxusní bistro / kavárna / vinárna / restaurace

 

Na co celý koncept Mincovny sází - pro jaké klienty je a čím má působit?

Mincovna oslovuje klienty, kteří mají moderního ducha, ale zároveň úctu k tradici. Chtěli jsme vytvořit kultivovaný prostor pro občerstvení těla i duše, klíčem je vztah k souladu a harmonii jako základnímu principu celé realizace.

 

Jaké účely má Mincovna plnit?

Základním posláním Mincovny je služba hotelovým hostům, ať už jde o snídani, dopolední cappuccino, oběd, odpolední dezerty a vína, nebo romantické večeře u svíček.Její atmosféra, prostředí a design interiéru je mi velmi blízký. Kávu mají opravdu výbornou. A ohledně jídla - doporučuji vyzkoušet večeři nebo obědové menu v Mincovně. Pan kuchař je opravdu odborník. Nejen že je jídlo z vybraných místních dodavatelů, občas dokonce natrefíte na speciality, jako je carpaccio z červené řepy.

 

Další věc, kterou se většina dobrých kaváren nemůže chlubit, je nekuřácké prostředí. Je milé, že je tady další místo, kde se nemusíte bát vzít i své děti. Jednou mi dokonce jedna paní povídá: “Moje kamarádka sem chodí se svými dvěma dětmi každý den. Kávu tu prý mají výbornou a prostředí je perfektní. Ale důvod, proč navštěvují Mincovnu, je, že si děti tak zalíbily toalety, že nevydrží sedět doma. Neuvěřitelně se jim tady líbí.” 

 

Pokud hledáte místo, které bude to nejlepší pro jednání, schůzku, opravdu vřele doporučuji dopolední Mincovnu. Pokud se chcete najíst z kvalitních surovin, vychutnat si odpolední kávu, nebo vzít partnera či partnerku na večeři, vyzkoušejte ji. Věřím, že Vás nezklame.

 

Tak, jako nezklamala mě, či naopak - překvapila.

Tereza Věntusová 

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Má být vaše kuchyň smyslná? A vy? Jste „chic“?

Má být vaše kuchyň smyslná? A vy? Jste „chic“?

Přemýšlíte někdy zcela svobodomyslně a bez ohledu...

23.11.2011

Celý článek

Knihkupectví slouží jako místo pro relaxaci

Knihkupectví slouží jako místo pro relaxaci

Rádi čtete? A navíc se rádi setkáváte na...

18.01.2016

Celý článek

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Postavení kuchyně i jídelny je rozhodující k...

24.11.2015

Celý článek

Interiér plný kouzel, vzrušení, klidu a laskavosti

Interiér plný kouzel, vzrušení, klidu a laskavosti

Masážní studio Tantra Spa na pražských Vinohradech...

13.05.2012

Celý článek

Malá kuchyň do opravdu malého bytu

Malá kuchyň do opravdu malého bytu

Problémy s nedostatkem prostoru se dají vyřešit...

24.11.2011

Celý článek

Kalendář