Hledáte nábytek na míru? Vyrobí vám ho truhlář, kvalitně a levněji!

03.10.2011 | red. | Rozhovory

Pokud hledáte nábytek na míru, pak můžete v naději na štěstí listovat prodejními katalogy, anebo se můžete obrátit na někoho, kdo vám nábytek vyrobí. Máte v okolí truhlářskou dílnu? S nábytkářem a truhlářským mistrem Radkem Heclem jsme si povídali o tom, co může třeba právě jeho firma svým zákazníkům nabídnout a proč je truhlářská dílna místem, kam byste v touze po novém nábytku měli zavítat. Těch důvodů je několik a nejde jen o to, že truhlárna voní dřevem. V truhlárně můžete získat kuchyň, lavice, police, schody, židle, zkrátka cokoliv a na míru.

Hledáte nábytek na míru? Vyrobí vám ho truhlář, kvalitně a levněji!

Jak dlouho už pracujete ve svém oboru?

Na to je jednoduchá odpověď. V oboru pracuji od roku 1979, kdy jsem se vyučil. Nikdy jsem nic jiného nedělal. Celkem je to více než třicet let.

To je úctyhodná doba. Nikdy jste nezkusil žádnou změnu? Je to natolik lukrativní buznys, anebo je v tom něco jiného?

Změnu jsem nikdy nehledal a peníze v tom nejsou. Já mám tu práci rád, prostě se mi líbí a chci ji dělat tak, aby mne těšila. Dám vám příklad. Dříve jsem byl společníkem velmi úspěšné firmy Hevos v Zábřehu, ale v posledních letech se z mé práce vytrácela z různých důvodů radost. Vydělávali jsme, měli jsme stovky zakázek v Česku i v zahranicí, v Egyptě, Izraeli, Keni nebo v Turecku, i zákazníci byli spokojení a dávali nám to najevo, ale mě ta práce netěšila. Není nic horšího, než když člověk svou práci, kterou má rád, dělá nerad. Na tom nic nezmění ani finanční prospěch. V současnosti tedy buduji svou vlastní firmu, kde budu pracovat tak, aby mne to těšilo. A vyrábět budeme znovu nábytek na míru.

Zjevně víte, co chcete, což není málo. Považujete se za úspěšného člověka?

Co je to úspěch? Pro mě je úspěchem moje vlastní spokojenost, spokojenost zaměstnanců a spokojenost našich zákazníků. Ano, já se za úspěšného člověka považuji a jako svůj velký úspěch vnímám také to, že jsem dokázal odejít z prosperující firmy, kde mne práce netěšila, a založit si firmu vlastní, kde mne práce baví. Odešel jsem 30. listopadu loňského roku. A teď jsem před kolaudací naší vlastní budovy, ve které spouštíme vlastní výrobu na vlastních strojích…

V čem je oproti velkým výrobním podnikům výhoda relativně malé truhlárny? A v čem je výhoda právě té vaší truhlářské dílny?

Naším cílem je skloubit výhody větší firmy, jako je např. potřebné strojní a jiné technologické vybavení a soběstačnost, s výhodami malé firmy, která nabízí pružnost, nižší ceny a hlavně individuální přístup k zákazníkům. Uvedu znovu příklad. Ve velké firmě návrhář navrhne výrobek, skladník objedná materiál, mistr se ujme řízení výroby a montážníci výrobek namontují. Je to řetěz lidí, kde může dojít k nedorozumění nebo ke ztrátě informací, vzniknou problémy a objeví se chyby. Zákazník bude zklamaný. Naopak v truhlářské dílně na výrobu dohlíží jediný člověk, který se nemůže na nikoho jiného vymlouvat a stará se o výrobek od návrhu až po montáž. Zákazník s ním může v průběhu celé zakázky komunikovat a získat tak skutečně nábytek na míru. To je naše strategie. Jsme malý podnik, ale vybavení budeme mít jako velká firma. Vyrobit umíme cokoliv.

Vyrábíte jen podle návrhu, který si zákazník přinese, anebo výrobky i sami navrhujete?

Rádi bychom pracovali oběma způsoby. Jsou zákazníci, kteří přicházejí s vlastními návrhy či návrhy od architektů a designérů a nechtějí již na těchto návrzích nic měnit, a jsou rovněž zákazníci, kteří nemají víc než vágní představu a potřebují pomoci s návrhem i s výběrem materiálů. Ve firmě budujeme malé, ale plnohodnotné studio s programovým vybavením pro návrh i vizualizaci vlastně jakýchkoliv výrobků. Ale pracovat umíme i s tužkou a papírem. Navíc jsme v současné době navázali kontakt s mladou návrhářkou nábytku, která se již těší na spolupráci. A já jsem rád, že budeme dávat mladé designérce práci a že si budeme navzájem prospěšní.

Závěrem ještě jedna lapidární otázka. Můžete tedy ve vší odpovědnosti doporučit zájemcům o nábytek na míru, aby navštívili truhlářskou dílnu a netrápili se listováním v prodejních katalozích?

Pochopitelně. Za kým jiným by měl zákazník chodit? V truhlárně, tedy alespoň u nás, se mu dostane individuálního přístupu, dosáhne na zajímavé ceny a dostane přesně to, co chce, tedy nábytek na míru bez ohledu na to, jestli chce velkou, malou, hranatou nebo kulatou kuchyň, stůl, schodiště, plot, lavici či polici. A vše dostane přesně v takové barvě a velikosti, jaká odpovídá jeho představám. A to jsou myslím přesvědčivé důvody.

Děkujeme Vám za rozhovor.

Red.
Foto: Radek Hecl

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Jak se dělá romantická kuchyň

Jak se dělá romantická kuchyň

Pokud uvažujete o nové kuchyni a pokud by měla být...

28.11.2011

Celý článek

Malá kuchyň do opravdu malého bytu

Malá kuchyň do opravdu malého bytu

Problémy s nedostatkem prostoru se dají vyřešit...

24.11.2011

Celý článek

Kuchyň s virtuálním kuchařem je více než blízká budoucnost!

Kuchyň s virtuálním kuchařem je více než blízká budoucnost!

Varná deska, která komunikuje s vaší lednicí a...

01.12.2011

Celý článek

TIP: Kombinujte barvy i v kuchyni, ukážeme vám jak!

TIP: Kombinujte barvy i v kuchyni, ukážeme vám jak!

Zauvažujte nad tím, proč by vaše budoucí kuchyň...

09.11.2011

Celý článek

Kalendář