Hledáte nábytek s tradicí? Tradiční nábytek?

15.09.2011 | red. | Rozhovory

Firma „VÁGNER – výroba nábytku“ působí na tuzemském trhu bezmála 90 let a má podíl na tvorbě toho, co můžeme se zadostiučiněním nazvat tradicí českého nábytkářství. Historie firmy zároveň odráží dramatický poválečný vývoj bývalého Československa, a použijeme-li slova současného dědice rodinné tradice Vágnerů, pana Stanislava Vágnera, pak je vlastně malý zázrak, že to firma celé přežila.

Hledáte nábytek s tradicí? Tradiční nábytek?

Pane Vágnere, kdy byla vaše firma založena?

Živnost založil v roce 1925 pan Valentin Vágner. Léta tuto firmu budoval a rozvíjel. Vybavil ji na tu dobu moderními stroji, zaměstnával cca 15 pracovníků, měl k dispozici i nákladní auto. Dle znárodňovacího výnosu 15/1959 mu pak byla firma zestátněna, a to bez jakékoliv náhrady včetně strojů, budov a zásob. Rodina byla vedena v seznamu místních kulaků a bylo jí vyhrožováno vystěhováním do pohraničí. Sám majitel tuto perzekuci nevydržel a záhy zemřel na infarkt. Firma byla nucena začlenit se na zhruba třicet let do výrobního družstevnictví. Malým zázrakem se přes počáteční existenční problémy dostal do vedení této provozovny zakladatelův syn Stanislav Vágner a podařilo se mu vybudovat prosperující provozovnu s 2000 m2 výrobních ploch a s téměř 40 zaměstnanci. Vyráběný nábytek ale neměl značku „Vágner“

Na základě restitučního zákona byla po roce 1990 firma vydána zpět původnímu majiteli a tím bylo obnoveno živnostenské podnikání rodiny. První rok naše společnost zaměstnávala čtyři zaměstnance, v roce 1997 už jich bylo pětatřicet. Současná dlouhotrvající krize nás však donutila snížit počet zaměstnanců na 22 lidí.

V dnešní době vyrábí naše firma nábytek z masivu, dýhy, lamina, dále interiérové dveře, schody, obklady a další bytové doplňky. Část produkce byla dodávána i zahraničním odběratelům do Holandska a Německa.

Vaše firma tedy přežila hned několik ideologií a společenských systémů, vyráběla a vyrábí nábytek. Začala působit v demokratickém Československu, nezničil ji ani následný fašismus, ani diktatura komunistické strany a prosperujete i v období současného kapitalismu…

Ano, to máte pravdu, dokázali jsme ustát kapitalismus, fašismus i komunismus. Faktem také zůstává, že za každého režimu se dařilo, aby ve vedení byli příslušníci Vágnerové rodiny, a to platí dodnes. Z toho vyplývá , že naše podnikání nemůže zastavit žádná ideologie, ale pouze lidská hloupost či neschopnost. A kdyby k tomu z těchto důvodů opravdu došlo a firma by zmizela, tak to by nám naši předci asi neodpustili... Zkrátka jsme vyráběli, vyrábíme a budeme vyrábět nábytek.

Cítíte silný tlak konkurence? Setkáváte se s konkurenčním bojem, který podle vás přesahuje hranice fair play?

Za dobu dvaceti let obnoveného soukromého podnikání jsme se setkali se vším, co s tím souvisí , tedy s korupcí při výběrovém řízení, s útoky formou dumpingových cen i se špatnými zákony, které retardují podnikání. Do roku 1998 jsme však závažný tlak konkurence nepocítili. Později se ale začali objevovat na trhu dravci, kteří často zprivatizovali bývalé firmy vyrábějící nábytek, vytunelovali je, prodávali pod cenou a chovali se různě. Většina z nich naštěstí už neexistuje. Další konkurenci máme v drobných živnostnících, kteří sice dokážou dělat levněji, ale zároveň nejsou schopni dělat větší zakázky v daných termínech, což je naopak naše deviza. Konkurenční boj je pestrá paleta zkušeností, většinou však negativních.

A co se týká právního rámce podnikání, tak v tom má stát vůči podnikatelům velký dluh. Největší problém vidím ve špatné platební morálce odběratelů a v nemožnosti využít právní nástroje na uspokojení věřitelů. My jsme se sami o některé pohledávky soudili a skončilo to konstatováním, že dlužník už je nemajetný. Ve skutečnosti takovému dlužníkovi stačilo pouze přemalovat název firmy a stát se po právní stránce někým jiným. Ztráty tohoto druhu počítáme už na miliony .

Vaše firma vyrábí nábytek a to má i ve svém názvu. Kolik procent vašich zakázek ale tvoří zakázky pro komerční subjekty, právnické osoby, firmy a instituce, a kolik procent objemu realizací připadá na obytné interiéry soukromých osob?

Pro komerční subjekty, firmy nebo obchodníky, jejichž komoditou je nábytek, dodáváme zhruba 60 % naší produkce, zbývající kapacita je naplněna výrobou pro soukromé osoby. V minulých létech byl ale tento trend přesně opačný a vyrábělo se více zařizovacích předmětů pro domácnost.

Můžete vyčíslit průměrný finanční objem všech vašich zakázek ročně?

Ano, vzhledem ke krizi, kterou cítíme i v našem oboru, je současný roční obrat 13 milionů korun ročně. V době před krizí bylo dosahováno obratu 22 milionů korun. Jak vidíte, rozdíl je to velký.

Jak z vašeho pohledu vypadá současný obraz českého zákazníka? Má váš zákazník nějaká výrazná specifika, která by ho odlišovala od ostatních? Registrujete např. zvýšený zájem o levnější nábytek i za cenu snížení kvality?

Současný český zákazník je přirozeně vybíravější, náročnější a samozřejmě hledí na cenu. Je to logický důsledek větší nabídky. Často však porovnává neporovnatelné a o skutečné kvalitě se přesvědčí až po dodání zboží, což už ale bývá pozdě. Platí stále jedna pravda, a sice že za levný peníz nemůže být kvalitní výrobek a tedy ani kvalitní nábytek. Nechat se zlákat pouze nízkou cenou je zkrátka špatný přístup.

Nabízíte na českém trhu standardní rozdělení stylového pojetí kuchyní v kategoriích „moderní“ a „rustikální“ či „tradiční klasické kuchyně“. Který typ z hlediska objednávek převažuje?

V tomto smyslu hraje důležitou roli věk zákazníků a přirozeně také medializace současných trendů interiérového designu. Mladí zákazníci mají zájem spíš o moderní pojetí, dříve narozené hospodyňky preferují hlavně praktičnost. A rozhodování ovlivňuje i cenová dostupnost. Střední generace volí vyšší standard vybavení, lepší materiály a často chce i rustikální či klasický nábytek do kuchyně či kamkoliv jinak.Vlastně je to stále stejné, mění se jen povaha těch trendů.

Firma Vágner vyrábí nejen kuchyně, ale poskytuje i kompletní řešení interiéru tzv. na klíč. Ve svým propagačních materiálech zmiňujete i „designové“ interiéry či designový nábytek. Sledují vaši designéři soudobé trendy v oblasti interiérového designu? Účastníte se např. světových veletrhů typu Saloni Internazionale del Mobile v Miláně?

Ano, jsme schopni navrhnout a vybavit interiéry tzv. na klíč, ale ze strany zákazníků tato služba moc využívaná není . Zřejmě je to i z důvodů umístění naší provozovny na severní Moravě v Kopřivnici-Vlčovicích. Ve větších městech je situace trochu jiná.

A trendy ve vývoji nábytku přirozeně sledujeme. V minulosti jsme se účastnili regionálních výstav v našem kraji, ale vzhledem k finanční náročnosti a nízké efektivitě této propagace jsme od tohoto způsobu později upustili.

Nábytek prezentujeme v naší vzorkové prodejně a na internetových stránkách a za důležité a pro nás směrodatné pokládáme reference v podobě spokojených zákazníků. A spokojený zákazník nás těší nejvíce, i když je fakt, že radost nám dělají také ocenění, které naše firma jako výrobce či dodavatel interiérů získala.

Jaké ocenění máte konkrétně na mysli?

Byli jsme oceněni na regionální výstavě v Ostravě, několik ocenění jsme získali za dodávku exkluzivních interiérů a za dlouhodobou dobrou spolupráci od zahraniční firmy, které jme vybavovali několik poboček v Evropě.

Kdybychom se vás teď zeptali na vaše plány do budoucnosti, co byste zmínil jako první?

To je jednoduché a budu stručný. Chceme se dostat produkcí na úroveň úspěšných let 2007–2008. Chceme ale také pokračovat v postupné modernizaci provozovny, vychovat si další odborníky pro výrobu nábytku a rozšířit nabídku služeb zákazníkům. Chceme prostě vyrábět nábytek.

Vzhledem k tradici vaší firmy bychom se vás ještě chtěli zeptat na banální, a přesto důležitou věc. Existuje něco, co vnímáte jako svůj dosavadní největší úspěch?

Ano, největší úspěch je, že jsme to všechno doposud vydrželi.

Děkujeme Vám za rozhovor.

Red.
Foto: VÁGNER - výroba nábytku

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Bydlení v minimalistickém stylu? Nejsou problémem velká okna přes celou stěnu?

Bydlení v minimalistickém stylu? Nejsou problémem velká okna přes celou stěnu?

Dotaz čtenáře: „Dobrý den, máme v oblibě to,...

24.10.2011

Celý článek

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Postavení kuchyně i jídelny je rozhodující k...

24.11.2015

Celý článek

Plánujete novou kuchyň?  Běžte tam, kde z vás udělají spokojeného zákazníka

Plánujete novou kuchyň? Běžte tam, kde z vás udělají spokojeného zákazníka

Výrobě kuchyní se věnuje nepřeberné množství...

16.10.2011

Celý článek

Správná kuchyň je ta, ve které se vám dobře vaří

Správná kuchyň je ta, ve které se vám dobře vaří

Výběr správné kuchyně bývá často chápán jako...

16.10.2011

Celý článek

Kuchyň s virtuálním kuchařem je více než blízká budoucnost!

Kuchyň s virtuálním kuchařem je více než blízká budoucnost!

Varná deska, která komunikuje s vaší lednicí a...

01.12.2011

Celý článek

Kalendář