I v bydlení platí: nesni o svém životě, žij svůj sen!

20.09.2011 | red. | Rozhovory

Alena Krištofová je úspěšnou designérkou a lektorkou kurzu bytového designu. Co to ale znamená, když se o někom prohlásí, že je ve své činnosti „úspěšný“? Po setkání s Alenou Kryštofovou může člověk nabýt dojmu, že úspěch je totéž co splněný sen. Koneckonců, sama své životní krédo shrnula do jedné krátké a výstižné věty: „Nesni o svém životě, žij svůj sen!“

I v bydlení platí: nesni o svém životě, žij svůj sen!

Po přečtení vašeho blogu, kde uvádíte i své zmiňované krédo, se vás musíme hned v úvodu zeptat, zdali se právě vám daří „žít svůj sen“. Realizujete svou prací své sny o vlastní budoucnosti?

Ano, cítím, že ano a zároveň ráda pomáhám i ostatním lidem v realizaci jejich vlastních snů. Skládám střípky jejich představ o jejich interiéru, o jejich vlastním bydlení. Jsem přesvědčena, že na člověka má silně formativní vliv právě to místo, ve kterém sám žije, tedy jeho vlastní byt či dům. A pokud žijete v harmonickém prostředí, tak máte mnohem méně starostí. Domov je místo pro odpočinek, je to místo, kde jste s rodinou a kde byste měli zažívat pocit bezpečí. Proto by mělo být ve vašem bydlení vše dobře zorganizováno, to jest zharmonizováno a vyladěno. A klíčem k vyladění je pochopení životního stylu všech členů takové domácnosti.

Vypadá to, že ve vašem podání je interiérový designér zároveň i psychologem, jehož úkolem je rozkývat potřeby i návyků svého klienta. Vnímáte to tak?

Ano, to je přesně řečeno. V této práci záleží hlavně a především na dobré komunikaci. Klient si k vám musí získat důvěru, a teprve potom vám svěří i ta nejtajnější přání. Mnohdy k tomu dochází pomocí nonverbální komunikace, či zcela podvědomě. Proto pracuji s klientem přímo v jeho prostředí u něj doma, a nikoliv ve studiu. Když k vám do ateliéru přijde člověk a donese pouze zakreslený plánek bytu, tak nemůžete poznat, jaké má návyky, a unikne vám např. skutečnost, že u okna v jeho obývacím pokoji leží kniha, protože to je to místo, kde si rád čte. A vy mu pak do toho místa můžete navrhnout např. prádelník anebo čtenářské křeslo s lampou, odkládacím stolkem na kávu a hezkou knihovnu. Co myslíte, že mu pak udělá větší radost? Prádelník, nebo knihovna? Ano, při své práci musím být psychologem a musím vědět, jak můj klient žije.

Pokud bychom se vás tedy zeptali, bez čeho se člověk na vašem místě nemůže obejít, tak byste odpověděla, že…

..že je to je naprosto jednoduché. Člověk na mém místě se nemůže obejít bez schopnosti komunikovat a vcítit se. I o tom je navrhování bydlení jako takového.

Proč jste zvolila právě takové zaměstnání? Bylo to vědomé či racionální rozhodnutí, anebo k tomu došlo tzv. dílem náhody?

Už jako holka jsem donekonečna předělávala svůj pokoj, stěhovala nábytek, a to každý měsíc. Potřebuji permanentní změnu a tak mám nutkání neustále něco vylepšovat. Jenže po čase člověk zjistí, že potřebuje větší pole působnosti a začne pomáhat i jiným. A tak jsem při práci na ZUŠ začala studovat ,,svůj sen“… a rozhodla jsem se pro interiérový design. Moje práce mne vlastně provází i v soukromém životě. V současnosti bydlíme s rodinou v empírovém zámku, který nám dává jiný prostor než dnešní byty. A to jsou podněty k zamyšlení. Zámek je pod památkovou péčí, stejně jako přilehlý park, a my se snažíme celý komplex pochopit a přijmout to, co nám nabízí. Mluvím teď o harmonickém souladu mezi námi a našim okolím, což je totéž jako harmonie vnitřního a vnějšího světa.

Kde berete inspiraci či diskutovanou životní sílu? Několikrát jste použila slovo „harmonie“. Existuje pro vás nějaké přirozeně „harmonické“prostředí sloužící jako ideál?

Mezi mé oblíbené místo patří příroda. To je pochopitelné. Tam mám vždy prostor pro uvažování a načerpání nových sil. Ráda mám také hudbu, která mi pomáhá. Myslím teď na český folk a autory jako Jaroslav Nohavica či Karel Plíhal aj. Jejich písně mě provázejí při mé tvořivé práci a, stejně jako příroda, mi pomáhají v hledání zmiňované harmonie.

Zejména v lidech střední generace je zakořeněný názor, že najmout si architekta či designéra kvůli řešení vlastního bydlení je zbytečný luxus. Kdo jsou vaši zákazníci?

Máte pravdu v tom, že tento názor se ještě stále objevuje, ale díky médiím se začíná vytrácet. Anebo přežívá u lidí, kteří nemají potřebu si svůj domov zvelebovat a žijí celý život v tom samém. Vlastně si pak ani neuvědomují, že by jejich bydlení mohlo vypadat lépe, a najímání designéra logicky vnímají jako marnivost či nadbytečný luxus. Mými klienty jsou tedy naopak lidé, kteří touží po příjemném, možná ideálním prostředí a jsou rozhodnuti investovat do svého vlastního životního prostoru. A jsou to lidé „obyčejní“ či běžní, a tedy nikoliv žádná high society.

Od druhé poloviny 90. let se těší popularitě i mediální pozornosti různá alternativní řešení obytného interiéru. Jedním z nejdiskutovanějších je Feng-šuej, které je lákavé příslibem harmonického bydlení promítajícího se i v tzv. duchovní či duševní rovině. Setkáváte se u svých klientů s poptávkou po něčem podobném?

U svých klientů se s tím moc nesetkávám. Já sama s Feng-šuej pracuji jen opatrně. Mám pocit, že vše se týká hlavně psychologie a jen se tomu dává nějaký název, např. tento….

Máte nějaký styl, nějaké výtvarné vidění či estetické cítění, které by se dalo pojmenovat a říct například, že Alena Křištofová tíhne k tradici funkcionalismu nebo že vychází z lidového tvarosloví, z orientálního exotismu….?

Ne, netíhnu k žádnému stylu, výtvarnému ani v rámci bydlení, jen možná k čistému a modernímu. Ale nic se zase nemá přehánět.

Jak by vypadal výčet zásadních referencí o vaší činnosti? Čeho si za dobu svého působení nejvíce vážíte?

Za tři roky mé práce mám mnoho spokojených zákazníků, kteří mne doporučují dalším lidem. To mne přirozeně těší a zároveň cítím, že péče o zmíněnou spokojenost klientů má smysl.. A největší úspěch je pak ten, když vás na konci realizace klient obejme a poděkuje… A co se týká referencí, pak byty soukromých osob uvádět nechci, ale zmínit mohu naopak např. interiér podniku Kavárna pro Církev Živého Boha (Frýdek Místek) nebo Kosmetický salón Zlatuše Závadové (Ostrava) aj.

Považujete se za úspěšného člověka?

…asi jsem ani sama nečekala, že budu mít v životě takový spěch.

Jak vypadají vaše plány do budoucnosti?

Pracovat stále tak, jak pracuji, a zaměřit se více na lektorování dalších možných designérů. To dělám ráda.

Děkujeme Vám za rozhovor a přejeme hodně splněných snů.


Red.
Foto: Alena Krištofová

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Má smysl kupovat pracovní kuchyňské desky z přírodního nebo umělého kamene?

Má smysl kupovat pracovní kuchyňské desky z přírodního nebo umělého kamene?

Dotaz od čtenáře: „Zajímá mne, jaké jsou výhody...

17.10.2011

Celý článek

Ing. arch. Dalibor Branderský

Ing. arch. Dalibor Branderský

Interiér dokáže formovat a podpořit vnitřní bytí...

04.01.2012

Celý článek

Jedinečný zážitek v prodejně telekomunikačních služeb

Jedinečný zážitek v prodejně telekomunikačních služeb

Prodej telekomunikačních služeb nemusí být jen...

09.12.2015

Celý článek

Co dodá vašemu bydlení hledanou atmosféru? Zkuste světla!

Co dodá vašemu bydlení hledanou atmosféru? Zkuste světla!

Světlo je zcela klíčový nástroj tvorby atmosféry....

04.11.2011

Celý článek

Kuchyň šitá na míru není luxus

Kuchyň šitá na míru není luxus

Uvažujete o nové kuchyni? Má to být kuchyň šitá...

16.10.2011

Celý článek

Kalendář