Řešíte nové bydlení? Nechte si poradit od architekta!

03.10.2011 | red. | Rozhovory

Doma trávíme přibližně polovinu svého života. Aniž bychom si to uvědomovali, má na nás náš vlastní obytný prostor velmi silný formativní vliv. Pokud budete řešit úpravu stávajícího nebo nového bytu, pak s kým se půjdete poradit? S prodejcem nábytku? Anebo s odborníkem? Využít služby architekta není ani luxus, ani zbytečná manýra a nahlíženo čistě ekonomicky, jedná se o investici, která zvýší kvalitu vašeho bydlení a zhodnotí váš dům nebo byt. Nejen o této investici jsme hovořili s ing. arch. Hanou Liškutínovou, která se kromě architektury budov věnuje právě tvorbě obytného interiéru.

Řešíte nové bydlení? Nechte si poradit od architekta!

Ve výčtu předmětů vaší činnosti najdeme projekty a rekonstrukce rodinných i občanských staveb. Kladete zjevný důraz na ekologické aspekty vlastní tvorby, ve které je výrazně zastoupena i zmíněná tvorba interiérů. Jaké argumenty byste použila pro to, abyste přesvědčila klienta, že i při řešení interiéru se spolupráce s architektem tzv. vyplatí?

Ano, tvorba interiérů tvoří velkou část mé práce. Pokud bude klient chtít pouze vymalovat, dá se to zvládnout s menším či větším úspěchem tzv. svépomocí. Pokud však uvažuje také o propojení místností nebo jiné změně dispozice, pak je lépe pozvat odborníka, který se dané problematice věnuje a může maximalizovat efektivnost daného řešení. Laik snadno přehlédne různé detaily, jež ale mohou sehrát zcela zásadní roli. Nedílnou součástí funkčního obytného prostoru je např. osvětlení. Různé varianty světelných scén dokáží z daného prostoru udělat živý organismus, který slouží potřebám uživatele a dodává interiéru potřebný výraz či „náladu“. Souvisí s tím výběr materiálů, jejich struktura, stejně jako volba barevného řešení. Dveře, podlahová krytina, jídelní a sedací nábytek, povrchy stěn, to vše musí tvořit jeden harmonizující celek. Propojení místností pomocí sníženého podhledu nebo prolínání podlahových krytin, i to jsou efekty, které ovlivňují charakter obytného interiéru. Je to komplexní problematika a troufám si říct, že její řešení je pro laika opravdu obtížný úkol. Buďto se klient rozhodne veškerý potenciál interiéru využít a kontaktuje architekta, anebo vše nechá ležet ladem, a tedy bez užitku. Je to jeho volba, jeho bydlení.

Využít potenciál interiéru, anebo jej nechat bez užitku. To zní přesvědčivě. Jak tedy vypadá spolupráce mezi klientem a architektem? Dají se stručně popsat nějaké základní druhy služeb, které od vás klient při řešení svého vlastního bydlení může získat?

Jistě, je to prosté. Dám vám příklad ze své praxe. Na první konzultaci se s klientem vzájemně pobavíme o představách a očekávaném užitku či fungování řešeného prostoru. Seznámím se se způsobem života daného klienta, přičemž mne např. zajímá, zdali často přijímá početné návštěvy, anebo jde spíše o tichou a uzavřenou domácnost. Důležité jsou případné děti, jejich volný čas, úložné prostory atd. Zjišťuji také náklonnost klienta k daným materiálům či barvám. Poté nachystám nabídku a po jejím přijetí zpracuji studii řešeného prostoru v několika variantách. Nakonec se vybere jedno navrhované řešení a to pak rozpracuji i v rámci výkresů atypických prvků, výběru dlažby, podlahové krytiny či osvětlení atd. Přitom vše neustále konzultuji s klientem, neboť on je tím, kdo říká „ano“ či „ne“. Bude to jeho bydlení. Při konzultacích procházíme interiérem v počítačové vizualizaci a díváme se na jednotlivé místnosti z různých stanovišť a úhlů. Bavíme se, poznáváme a hledáme ty nejlepší cesty.

V jakých cenových relacích se v rámci návrhu a řešení interiéru pohybují služby architekta? Existují nějaké honorářové sazebníky?

Ano existuje honorářový řád architektů. Cena se ale počítá individuálně, dle rozsahu díla, poskytnutých podkladů pro přípravu a dohody s klientem. Těch variant je skutečně mnoho. Dříve se uvažovalo cca 5 až 10 % z finančního objemu realizace, ale tento údaj je zavádějící.

Pokud se tedy klient rozhodne investovat do řešení svého bydlení, podle čeho si pak má architekta vybrat? Existuje nějaký seznam architektů, kde by bylo možné prohlédnout si např. referenční realizace?

Při výběru architekta je dobré se orientovat na základě zmíněných referencí a doporučení. Je dobré, pokud si architekt s klientem vyhovují také po lidské a názorové stránce. Na internetu lze nalézt architekty dle teritoria či oblastí působení. Zájemce může použít např. seznam architektů na internetové stránce www.arch.cz, nebo je možné navštívit přímo stránky komory architektů www.cka.cc.

A je-li klient se službou architekta nespokojen má možnost si někde stěžovat? Existuje nějaké „reklamační oddělení“?

Ano, jistě, architekti mají svou stavovskou organizaci a tou je ona zmíněná Česká komora architektů. Na jejích uvedených stránkách lze nalézt kontakty pro případné stížnosti.

Na závěr si dovolíme jednu osobní otázku. Jak byste sama sebe popsala jako architektku či designérku? Na svých stránkách uvádíte motto: „Nasloucháme klientovi a nabízíme řešení. Hledáme logiku, jednoduchost a funkčnost“. Nezní příliš racionálně: „logika a funkčnost“?

Každé slovo v tomto sloganu má své opodstatnění. Naslouchání se týká dialogu s klientem a naší vzájemné interakce. Tvorba interiéru, chcete-li obytného prostoru, je proces, ve kterém je diskuze nezbytná. Proto také zdůrazňuji, že klientovi „nabízíme“, a tedy nikoliv „přikazujeme“ dané řešení. A logika a funkce jsou dle mého názoru podstatné stránky filozofie při jakémkoli návrhu. Pokud bude interiér samoúčelně krásný, pozlacený, ale nebude fungovat a bude nezdravý a ergonomicky zcela nepřijatelný, tak pak se i ta případná krása ztratí a bude zcela k ničemu. Pak se o prostoru pro bydlení nedá hovořit.

To je popis přístupu k věci, ale jak byste popsala sama sebe? Je to možné?

Ano. Můj styl práce, to jsou jednoduché, funkční a současně útulné interiéry. Ráda používám přírodní materiály jako dřevo, kámen či cihlu v kontrastu s designovými prvky. Vlastně bych mohla říct, že atributy mé vlastní tvorby jsou v tomto smyslu světlo, prostor, vzduch, výhled a s tím související svoboda…

Děkujeme Vám za rozhovor.

Red.
Foto: Hana Liškutínová

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Plánujete novou kuchyň?  Běžte tam, kde z vás udělají spokojeného zákazníka

Plánujete novou kuchyň? Běžte tam, kde z vás udělají spokojeného zákazníka

Výrobě kuchyní se věnuje nepřeberné množství...

16.10.2011

Celý článek

Luxusní bydlení na Manhattanu

Luxusní bydlení na Manhattanu

Zveme vás na návštěvu luxusního bytu na jedné z...

21.11.2011

Celý článek

Kuchyň pro muže a kuchyň pro ženy

Kuchyň pro muže a kuchyň pro ženy

Chcete vybírat kuchyň v duchu tradičních nauk o dvou...

30.11.2011

Celý článek

Kvalitní kuchyň za rozumnou cenu

Kvalitní kuchyň za rozumnou cenu

Firma Kuchyňské studio RENA patří mezi ty...

16.10.2011

Celý článek

Koupila jsem byt a vůbec si nevím rady se sladěním barev

Koupila jsem byt a vůbec si nevím rady se sladěním barev

Dotaz od čtenářky: "Dobrý den, koupila jsem byt a...

06.04.2012

Celý článek

Kalendář