Řešíte jídelní kout v malé kuchyni?

29.05.2012 | red. | Tipy a triky

Zkuste z vaší malé kuchyně udělat kuchyň s příjemným jídelním koutem. Budete se divit, ale ono to skutečně jde a zároveň se nejedná o žádný objev. U stávající kuchyně stačí provést poměrně malou změnu a v případě, že si pořizujete kuchyň novou, stačí upozornit pracovníka kuchyňského studia. Máme pro vás tipy pro malou kuchyň a příjemný jídelní kout.

Řešíte jídelní kout v malé kuchyni?

Zvětšit podlahovou plochu přirozeně není možné. Je ale možné zvětšit užitnou plochu a platí to i o malé kuchyni a jejím jídelním koutě. Zároveň je pravdou, že neexistuje nějaký univerzální způsob, jak efektivně využívat často skutečně velmi cenné čtvereční centimetry. Je nutné řešit každý případ zvlášť, a to tím spíše, že problém nedostatku místa je v drtivé většině problémem dispozice místnosti a volby kuchyňské sestavy. Důležitou roli hraje:

1. rozestavění horních a dolních skříněk, jejich rozměry a obslužnost rohových dílů, které často zůstávají nevyužity
2. hloubka a šířka pracovní desky
3. velikost varného centra ve vztahu k počtu členů domácnosti a stylu vaření

To vše jsou oblasti, ve kterých je takřka vždy možné najít rezervy a ušetřit chybějící prostor. A současně platí notoricky známé a ignorované pravidlo o tom, že světlé barvy, barvy stěn i nábytku, stejně jako světlé barvy světla přicházejícího z okna, které není zastavěné květinami nebo stíněné těžkými závěsy, to vše jsou nástroje na to, jak opticky dosáhnout efektu většího prostoru.

TIPY pro malou kuchyň: Jídelní prostor může posloužit jako prodloužená kuchyňská linka.

Zajímavým způsobem jak získat příjemný jídelní kout, či jednoduše místo ke stolování, je využití samotné pracovní desky kuchyňské sestavy. Pracovní deska může sama o sobě fungovat nejen jako prostor pro tvorbu a přípravu pokrmů, ale také jako jídelní stůl. Stačí jen desku upravit a přisunout k ní židle. Často je tou úpravou jednoduché prodloužení v řádu několika desítek centimetrů. Je to jednoduché a u stávající kuchyně to zvládne i zručnější kutil.

Podívejte se na přiložené fotografie, uvidíte tipy pro malou kuchyň v praxi a i něco navíc. Takový způsob, kdy kuchyňská linka volně přechází a stává se jídelním stolem je natolik atraktivní řešení, že nachází uplatnění nejen v malých kuchyních, ale i v kuchyních skutečně velkorysých či přímo luxusních.

Tento způsob tvorby prostoru pro stolování má ještě jednu výhodu. Odpadá totiž část toho procesu, kterému se říká servírování pokrmů. Jídla vlastně zůstávají stále na kuchyňské lince, pokrmy nestačí ani vychladnout a není tedy ani nutné nahřívat talíře. Stačí jen pozvat ostatní ke stolu, který je současně kuchyňskou linkou.

Red.
Foto: Gruppo Euromobil, kitchenbuilding.com

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Kuchyň budoucnosti

Kuchyň budoucnosti

Jak bude vypadat kuchyň budoucnosti? A jak je taková...

16.10.2011

Celý článek

6 způsobů jak dokonale uspořádat knihovnu

6 způsobů jak dokonale uspořádat knihovnu

Otevřené police nejsou jen záležitostí kuchyní,...

23.11.2015

Celý článek

Láká vás modrá kuchyň?

Láká vás modrá kuchyň?

Na jednu stranu může někoho udivovat, že si lidé...

17.11.2011

Celý článek

Řešíte jídelní kout v malé kuchyni?

Řešíte jídelní kout v malé kuchyni?

Zkuste z vaší malé kuchyně udělat kuchyň s...

16.10.2011

Celý článek

Kalendář