Zařizujete trpasličí kuchyň?

30.05.2016 | red. Tereza Věntusová | Tipy a triky

Jelikož je kuchyň část bytu nebo domu, která je považována za tu nejdůležitější, je naší snahou se v ní cítit příjemně, komfortně a nestísněně nehledě na její rozměry. Někdy je však k dispozici pouze pár metrů čtverečních, a to doslova, pro výstavbu krásné nové kuchyně. Podívejme se teda na to, jak dobře mohou vypadat skvěle promyšlené, praktické a zároveň elegantní malé kuchyňky, do kterých se vleze víc, než si myslíte..

Zařizujete trpasličí kuchyň?
Vestavěné spotřebiče chytře ušetří místo i čas
Liniová podlaha opticky prodlužuje prostor v kuchyni
Vestavěné spotřebiče jsou skvělé, dokonce se dá skloubit trouba s mikrovlnkou dohromady
Bílé lesklé přední plochy vyznívají velmi čistě, jednoduše a odhodlaně
Jednoduchý čistý bílý design dodá každé kuchyni tu správnou chuť
A něco dalšího z inspirace..

 

Iluze barev

Začněme barvou. Typická a často omílaná barva je lesklá bílá předních ploch kuchyně. Má to své důvody.. Skvěle prosvětlí prostor, opticky ho zvětší a vypadá opravdu perfektně. Bílá nebo další světlá barva se v takovém případě hodí i na stěny. Účinky jsou stejné. Pokud se vám přece jen barva zevšední, lze ji elegantně doplnit některými barevnými nebo jemnými decentními dřevěnými doplňky.

Domyšlené detaily

Všimněte si, že pokud se v nějaké malé kuchyni vyskytnete, často je podlaha celého bytu spolu s kuchyní sjednocena. I to má svůj důvod. Podlaha by vám opět měla dodat pocit optického sjednocení prostor bytu. Pokud je však kuchyně spojená s obývací částí a přesto je přání majitele zachovat oddělení prostor, potom je jedno z optických řešení právě odlišení podlahy. K prodloužení místnosti se také používá podlah s liniovými vzory, které vás přesvědčí, že kuchyně se zdá delší, než doopravdy je.

 

Jednoduše a čistě

V současnosti se často dodržuje vodorovná linie po celé délce kuchyňské linky. Čím více rozkouskovaná kuchyně, tím menší se nám zdá. Proto je snahou udržet jednu linii. Jediná změna výšky je doporučována u plochy s dřezem. Je dobré si uvědomit, kolik času u dřezu trávíte a podle toho se rozhodnout pro jednu výšku, nebo vyvýšený dřez. Věřím, že každé usnadnění v umývání potravin nebo i nádobí pomůže každé z nás.

 

 

 

Úložný prostor

Vestavěné spotřebiče či skříňky jsou už standardem u většiny kuchyní. Jedna jediná trouba zvládne horký vzduch i mikrovlny, dokonce i páru a navíc nemusí mít ani 60 cm na výšku. Výška 45 cm stačí ve více než 90% případů. Dnešním trendem v řešení prostor je mít efektivně zato elegantně využitý každý centimetr. V kuchyni to platí dvojnásob. Pokud zařizujete kuchyň v malém prostoru, zvolte zásuvky s hloubku pracovní desky 70-75 cm.
Tipy a triky

Zde vidíte, že i z téměř miniaturních dispozic kuchyně lze vymyslet chytré řešení, kde se budete cítit příjemně. Důležité je dodržovat jednoduchost. V tomto případě se skvěle hodí myšlenka „Někdy méně znamená více“, a toho je dobré se držet. Na malém prostoru je také velmi výhodné dodržovat neustálý pořádek a čistotu. Pokud chcete jít do rekonstrukce či výstavby od úplného začátku, určitě se obraťte na naše odborníky, kteří vědí víc, než nyní vím já a vy dohromady. Nicméně kuchyně, jak už jsem na začátku psala, je důležitá část bytu pro rodinnou atmosféru a pohodu domova. Tak proč si nenechat poradit..

Dobrá rada ve správný čas od správného člověka dovede ušetřit tisíce korun a nevyčíslitelně starostí. Uvidíte, že to bude stát za to!

 

Tereza Věntusová

Inspirace: living1, living2, newsinform, iqkuchyne

Obrázky: trouba, malé kuchyňky

Doporučujeme:

IQ Kuchyně - Budete ji milovat...

Top 5 - to nejlepší

Jak přivést denní světlo do tmavých koutů?

Jak přivést denní světlo do tmavých koutů?

Dotaz čtenáře: „Dobrý den, momentálně řešíme...

04.01.2012

Celý článek

Exkluzivní kuchyň nemusí být nutně drahá

Exkluzivní kuchyň nemusí být nutně drahá

Co očekáváte od své kuchyně? Má být praktická,...

24.11.2011

Celý článek

Dbejte na bezpečnost! Víte, jak umístit dřez a varné centrum?

Dbejte na bezpečnost! Víte, jak umístit dřez a varné centrum?

Podle některých odborníků je rozdílná výška...

25.10.2011

Celý článek

Růžová v kuchyni, záležitost nejen pro romantiky

Růžová v kuchyni, záležitost nejen pro romantiky

Podle východní filosofie je růžová barva spojena s...

09.12.2015

Celý článek

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Kuchyně a jídelny podle Feng Shui

Postavení kuchyně i jídelny je rozhodující k...

24.11.2015

Celý článek

Kalendář